Loading...

Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie (CPC) to punkt kompleksowego wsparcia osób migrujących i uchodźczych. Każda osoba migrująca, która potrzebuje pomocy w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości, może skorzystać z pomocy świadczonej w ramach Centrum.

Aby umówić się na konsultację przyjdź do CPC (Krucza 6/14a)

W CPC poinformujemy Cię o możliwościach wsparcia, zarejestrujemy w systemie oraz poprosimy o podpisanie oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych. Na pierwszej wizycie możesz otrzymać pomoc w kontaktach z urzędami, szkołami, służbą zdrowia, czy w innych trudnościach życia codziennego.

Podczas pierwszej wizyty w CPC możemy zapisać Cię na konsultację prawną, psychologiczną lub na konsultację z doradczynią zawodową.

Pomoc prawna
(stacjonarna / online)

Możesz uzyskać m.in. w sprawach dotyczących legalizacji pobytu i pracy, ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej, prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego lub prawa pracy.

Wsparcie psychologiczne
(stacjonarne / online)

Po konsultacji wstępnej z osobą z zespołu psychologicznego wspólnie zdecydujecie o dalszej formie wsparcia, w tym o możliwości podjęcia psychoterapii. Pomoc psychologiczna jest udzielana w 9 językach: polskim, angielskim, arabskim, ukraińskim, rosyjskim, francuskim, farsi, dari, tadżyckim. Konsultacje w innych językach organizujemy przy wsparciu tlumaczek.

Doradztwo zawodowe
(stacjonarne / online)

Celem spotkań z doradczynią zawodową jest m.in. uzyskanie informacji o rynku pracy, pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, przygotowanie do procesu rekrutacji czy też uzyskanie dostępu do szkoleń zawodowych.

Pomoc prawna
(stacjonarna / online)

Możesz uzyskać m.in. w sprawach dotyczących legalizacji pobytu i pracy, ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej, prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego lub prawa pracy.

Wsparcie psychologiczne
(stacjonarne / online)

Po konsultacji wstępnej z osobą z zespołu psychologicznego wspólnie zdecydujecie o dalszej formie wsparcia, w tym o możliwości podjęcia psychoterapii. Pomoc psychologiczna jest udzielana w 9 językach: polskim, angielskim, arabskim, ukraińskim, rosyjskim, francuskim, farsi, dari, tadżyckim. Konsultacje w innych językach organizujemy przy wsparciu tlumaczek.

Doradztwo zawodowe
(stacjonarne / online)

Celem spotkań z doradczynią zawodową jest m.in. uzyskanie informacji o rynku pracy, pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, przygotowanie do procesu rekrutacji czy też uzyskanie dostępu do szkoleń zawodowych.

Zgłaszając się po wsparcie do CPC, w pierwszej kolejności trafisz do siedziby Fundacji Ocalenie. Podczas wstępnej konsultacji dokonamy rejestracji Twoich danych w bazie, zbadamy Twoje potrzeby, poinformujemy o ofercie pomocowej, a także, jeżeli wymaga tego sytuacja, skierujemy Cię po dalszą pomoc specjalistyczną – prawną, psychologiczną czy wsparcie w formie doradztwa zawodowego.

Kolejne konsultacje odbywają się zarówno stacjonarnie, w biurze Fundacji, jak i zdalnie, w zależności od charakteru sprawy, potrzeb i Twoich preferencji, jak również grafiku dyżurów osób pracujących w Fundacji. Czasem konsultacje przybierają też formę towarzyszenia Ci podczas wizyty w urzędzie, u lekarza czy w innej placówce, zwłaszcza gdy na przeszkodzie w samodzielnym załatwieniu sprawy stoi bariera językowa, nieznajomość norm i zasad funkcjonowania w danej instytucji lub zwykła potrzeba wsparcia. Niemniej, pierwsza konsultacja i rejestracja możliwa jest wyłącznie w formie stacjonarnej, podczas wizyty w siedzibie Fundacji.

W Centrum Pomocy Cudzoziemcom można uzyskać wsparcie w formie konsultacji u osób, mówiących w 10 językach: po polsku, angielsku, ukraińsku, rosyjsku, arabsku, gruzińsku, tadżycku, wietnamsku, francusku i persku. Dzięki własnemu doświadczeniu migracji osoby te są istotnym źródłem wsparcia w procesie odnalezienia się w polskiej rzeczywistości i radzeniu sobie z codziennymi trudnościami. Zakres udzielanego wsparcia obejmuje m. in. pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz kontaktach z polskimi instytucjami, wsparcie w wypełnianiu wniosków i formularzy urzędowych, pomoc w zapisaniu dzieci do szkół i przedszkoli czy kontaktowaniu się z placówkami ochrony zdrowia.

W ramach Centrum Pomocy Cudzoziemcom oferujemy pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i psychiatryczną. Po pierwszej konsultacji w siedzibie Fundacji Ocalenie możesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego dla osób dorosłych, dzieci oraz młodzieży. Prowadzimy konsultacje w językach: polskim, angielskim, arabskim, ukraińskim, rosyjskim, francuskim, farsi, dari, tadżyckim. Konsultacje w innych językach organizujemy przy wsparciu przeszkolonej osoby tłumaczącej. Na wstępne konsultacje psychologiczne zapisać się może każda osoba cudzoziemska przebywająca w Polsce.

W ramach pomocy psychologicznej organizujemy również grupy terapeutyczne i grupy wsparcia. Tematy poruszane w grupie wybieramy wspólnie z osobami uczestniczącymi w oparciu o analizę ich potrzeb. Praca grupowa umożliwia zmniejszenie poczucia osamotnienia i izolacji u osób klienckich, pozwala na wymianę doświadczeń oraz wspiera osoby w budowaniu sieci społecznych.

Od 2020 nieprzerwanie realizujemy projekt Centrum Pomocy dla Ofiar Tortur, finansowany z Dobrowolnego Funduszu ONZ na Rzecz Ofiar Tortur. W ramach grantu realizujemy pomoc bezpośrednią dla osób, które doświadczyły tortur.

Konsultacje z doradczyniami zawodowymi są prowadzone po polsku, angielsku, ukraińsku, białorusku, rosyjsku lub w innych językach przy wsparciu osoby tłumaczącej. Możesz skorzystać ze wsparcia doradczyń po pierwszej konsultacji w siedzibie Fundacji Ocalenie. Konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.

W zależności od sytuacji, podczas kolejnych konsultacji:

  • zapoznasz się z polskim rynkiem pracy, aspektami prawnymi oraz normami kulturowymi, znajomość których jest niezbędna do bezpiecznego poszukiwania i podejmowania pracy;
  • poznasz możliwości rozwoju zawodowego / zmiany zawodu, możliwości edukacyjne;
  • nauczysz się tworzyć efektywne dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny);
  • otrzymasz praktyczne porady przygotowujące do kolejnych etapów procesu rekrutacyjnego;
  • otrzymasz wsparcie doradczyni zawodowej na etapie szukania pracy, podejmowania zatrudnienia, podczas niepowodzeń przy aplikowaniu, w momencie utraty pracy lub w trudnej sytuacji w miejscu zatrudnienia.

Nasz zespół doradztwa zawodowego organizuje również spotkania z pracodawcami i pracodawczyniami, prowadzi szkolenia dla osób biorących udział w projektach/programach Fundacji, na bieżąco informuje osoby klienckie o projektach i wydarzeniach adresowanych do osób cudzoziemskich na lokalnym rynku pracy.

Zespół prawny Fundacji Ocalenie działa w ramach Centrum Pomocy Cudzoziemcom i świadczy pomoc prawną dla osób klienckich Fundacji. Możesz skorzystać ze wsparcia prawnego po pierwszej konsultacji w siedzibie Fundacji Ocalenie. Udzielamy poradnictwa prawnego w zakresie:

  • legalizacji pobytu i pracy w Polsce,
  • postępowań uchodźczych i spraw konsularnych,
  • przy ubieganiu się o świadczenia socjalne, a także w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy oraz prawa karnego.

Prawniczki i prawnicy Fundacji Ocalenie doradzają, sporządzają pisma, pozyskują informacje prawne i prowadzą sprawy osób klienckich, a w uzasadnionych przypadkach reprezentują je przed polskimi organami administracyjnymi i sądami.

Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Adres:
Krucza 6/14a
00-537 Warszawa
Telefon: (+48 22) 828 04 50
E-mail: [email protected]

Godziny otwarcia:
10:00 – 17:00 Poniedziałek – Czwartek

10:00-15.00 Piątek

Ostatnia osoba jest przyjmowana na 30 minut przed zamknięciem.

Mówimy po polsku, angielsku, ukraińsku, rosyjsku, arabsku, gruzińsku, tadżycku, wietnamsku, francusku i persku.

AKTUALNOŚCI

Zmiany w zapisach do Magazinu

Drogie Osoby, informujemy, że 17 marca zamykamy możliwość zapisów do Magazinu przez kalendarz internetowy. Ostatnio wielokrotnie docierały do nas informacje, że osoby klienckie są zapisywane na wizytę przez jedną, nieznaną nam osobę. W konsekwencji wiele osób miało zablokowaną możliwość rejestracji. Z uwagi na brak stałego dofinansowania wsparcia rzeczowego oraz zaistniałe nieprawidłowości w zapisach, zdecydowałyśmy i […]

10 marca nie ma zapisów do Magazinu

W poniedziałek 10 marca nie będzie zapisów do Magazinu. Przepraszamy za utrudnienia. There will be no enrollment in the Magazin on Monday, March 10. We apologize for the inconvenience. В понедельник, 10 марта, регистрации на Magazin не будет. Мы приносим извинения за причиненные неудобства.

10 lutego nie ma zapisów do Magazinu

W poniedziałek 10 lutego nie prowadzimy zapisów na wizytę w Magazinie. On Monday, February 10, there is no enrollment in the Magazin. У понеділок, 10 лютого, реєстрація не проводиться. В понедельник 10 февраля запись не проводится.

CPC zamknięte 30 grudnia – 3 stycznia z powodu awarii

Ważna informacja: Centrum Pomocy Cudzoziemcom jest zamknięte w dniach 30 grudnia – 3 stycznia z powodu awarii.   Внимание: 30 декабря – 3 января Центр помощи иностранцам закрыт в связи с неисправностью.   Увага: 30 грудня – 3 січня Центр допомоги іноземцям не працює через несправність.   Please note: CPC is closed on December 30 –  January […]

To top