Twoje dziecko ma 3-6 lat i chcesz zapisać je do przedszkola? W Polsce stworzono specjalny system rekrutacji do państwowych przedszkoli. Decyzję o przyjęciu podejmuje administracja placówki na podstawie punktów przyznanych według tego systemu.
Dowiedz się jak przygotować się do rekrutacji, jakie dokumenty są potrzebne, i w jakich terminach można aplikować do państwowych przedszkoli w Polsce w 2024 roku.
Jak zapisać się krok po kroku
- Wybierz przedszkole publiczne, do którego chcesz zapisać dziecko. Skontaktuj się z wybranym przedszkolem i dowiedz się, kiedy rozpoczyna się rekrutacja do placówek przedszkolnych i czy jest ona prowadzona przez internet.
- Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet, to odwiedź wybrane przedszkole, weź wniosek o przyjęcie do przedszkola, wypełnij go i złóż w placówce razem z wymaganymi dokumentami.
- Jeśli przedszkole prowadzi rekrutację przez internet, to wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy i zarejestruj się na platformie rekrutacyjnej. Wypełnij formularz i wskaż przedszkola, do których chcesz zapisać twoje dziecko. WAŻNE: zaznacz wybrane placówki przedszkolne w takiej kolejności, która ci najbardziej odpowiada. Urząd może cię poprosić o wydrukowanie dokumentów. Wtedy wydrukuj je i zanieś do przedszkola.
- Czekaj na ogłoszenie listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci. Jeśli twoje dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola – potwierdź swoje zgłoszenie, przynieś wymagane dokumenty i podpisz umowę z przedszkolem. Jeśli twoje dziecko nie zostanie zakwalifikowane, możesz odwołać się od decyzji lub zgłosić się do urzędu gminy lub miasta i poprosić o wskazanie przedszkola dla twojego dziecka.
Pamiętaj, że urząd gminy lub miasta ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom, których rodzice złożą wniosek o przyjęcie do placówki. Dzieci, które mają 6 lat, muszą chodzić do przedszkola.
Zasady rekrutacji
W pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się dziecko:
- z rodziny wielodzietnej,
- z niepełnosprawnością,
- którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
- które wychowuje tylko jeden z rodziców,
- które wychowuje się w rodzinie zastępczej.
Każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria, które mogą wynikać z lokalnych potrzeb społecznych, takie jak np. miejsce płacenia podatków, odległość miejsca zamieszkania od przedszkola itp. Aby spełnić te kryteria, niezbędne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów (np. zaświadczenie o wielodzietności, orzeczenie o niepełnosprawności). Informacje te muszą być prawdziwe, gdyż mogą być weryfikowane przez gminę.
Najważniejsze terminy
Rekrutacja do przedszkoli odbywa się w różnych terminach w zależności od miejscowości. Informacje o terminach rekrutacji w poszczególnych miastach można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych tych miast lub wybranych przedszkoli. Zazwyczaj nabory wniosków od rodziców odbywają się od końca lutego do końca marca. W roku 2024 obowiązują następne terminy:
Jeśli chcesz zapisać dziecko do prywatnego przedszkola, to terminy mogą się różnić. Warto kontaktować się bezpośrednio z placówkami, które Ciebie interesują.
Potrzebujesz pomocy w zapisaniu dziecka do przedszkola? Przyjdź do naszego Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Oferowana przez nas pomoc jest bezpłatna.