Loading...

Dzieci i Młodzież

Fundacja Ocalenie działa na rzecz dzieci i młodzieży z doświadczeniem uchodźstwa i migracji. Staramy się zapewnić im bezpieczne warunki do nauki, zabawy i rozwoju. W ramach Centrum Pomocy Cudzoziemcom oferujemy najmłodszym pomoc psychologiczną. W 2022 roku z naszej pomocy regularnie skorzystało wiele dzieci.

Fundacja Ocalenie prowadzi świetlice, które są skierowane do wszystkich dzieci i ich rodzin z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa. Staramy się przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu tworząc dla nich przyjazną i bezpieczną przestrzeń. Udzielając im codziennego wsparcia  w nauce i pomagając w integracji wyrównujemy ich szanse. 

Jeśli chcesz zapisać dziecko do świetlicy napisz do nas: [email protected]

Skontaktujemy się i podamy informację w jaki sposób można to zrobić.

Program tutoringowy Wiedza do potęgi  ma na celu wsparcie edukacji młodzieży cudzoziemskiej –  przede wszystkim osób, które mają trudności w nauce i są zagrożone jej przerwaniem. Uczestnicy i uczestniczki programu korzystają z pomocy w nauce (indywidualne spotkania z tutorem/ tutorką), korepetycji, warsztatów, spotkań grupowych i wyjść kulturalnych. Osoby pracownicze są także w stałym kontakcie z rodzinami osób objętych programem, oferując im niezbędne wsparcie.

 W roku szkolnym 2023/2024 wsparciem objętych zostało 100 dzieci. Są wśród nich osoby m.in. z Czeczenii, Tadżykistanu, Ukrainy, Kazachstanu, Afganistanu, Iraku, Iranu, Uzbekistanu, Syrii, Gruzji, Kirgistanu, Jemenu i Wenezueli. 

 Program Wiedza do potęgi skierowany jest do osób, które spełniają wskazane warunki:

  • Legalnie przebywają na terytorium Polski (woj. mazowieckiego);
  • Są w wieku pomiędzy 9 a 17 lat;
  • W sposób dobrowolny zgłosiły chęci uczestnictwa w Programie
  • Uczęszczają do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej; 
  • Nie korzystają z podobnej pomocy edukacyjnej, udzielanej przez podmioty inne niż szkoły, np. innej organizacji pozarządowej;
  • Znają język polski w stopniu umożliwiającym wykorzystanie wsparcia zapewnianego w ramach Programu;
  • Nie podejmują pracy zarobkowej w stopniu uniemożliwiającym edukację i wypełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym;
  • Pierwszeństwo udziału w programie mają osoby przebywające w Polsce na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt tolerowany, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony czasowej, wizy humanitarnej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego ze względu na inne okoliczności, określone w art. 186 ust. 1 pkt 9 ustawy o cudzoziemcach oraz osoby będące w trakcie procedury ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.

Formy wsparcia

  • Każde dziecko uczestniczące w programie korzysta z pomocy wolontariusza/wolontariuszki i otrzymuje bieżące wsparcie w nauce. 
  • Osoby uczestniczące mogą korzystać z oferty korepetycji z m.in.: matematyki, fizyki, chemii, biologii.
  • Uczniowie i uczennice klas 8 i klas maturalnych mogą korzystać z zajęć grupowych z jęz. polskiego, matematyki i angielskiego, przygotowujących do egzaminów. 
  • Uczestnicy i uczestniczki pozostają pod opieką osób pracowniczych, które wspierają rodzinę, monitorują postępy dziecka.
  • Każdy i każda z osób uczestniczących może brać udział w spotkaniach grupowych i wyjściach o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym. 
  • Osoby, które tego potrzebują zostają objęte wsparciem psychologicznym, bądź psychoterapeutycznym.

Program stypendialny

Każda z osób biorących udział w programie może ubiegać się o przyznanie stypendium na czas trwania roku szkolnego. Pokrywa ono potrzeby edukacyjne ucznia oraz opłaty szkolne (składki na radę rodziców, ubezpieczenia, obiady, wycieczki i podręczniki). Od 2018 r. przyznano łącznie 78 stypendiów.

W roku szkolnym 2023/24, stypendia otrzymuje 36 osób.

Po pierwszej konsultacji w siedzibie Fundacji Ocalenie możesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego dla dzieci oraz młodzieży. Prowadzimy konsultacje w językach: polskim, angielskim, arabskim, ukraińskim, rosyjskim, francuskim, farsi, dari, tadżyckim. Konsultacje w innych językach organizujemy przy wsparciu przeszkolonej osoby tłumaczącej.

AKTUALNOŚCI

Rekrutacja do klasy przygotowawczej dla dzieci cudzoziemskich

Szkoła Podstawowa Terytorium Raszyńska ogłasza rekrutację do klasy przygotowawczej dla dzieci niepolskojęzycznych (program Welcome). Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 11-12 lat, które chcą kontynuować naukę w polskim systemie edukacji. Klasa przygotowawcza oferuje: Intensywną naukę języka polskiego Przygotowanie do nauki w polskiej szkole podstawowej Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne Możliwość ubiegania się o stypendium Po ukończeniu klasy […]

Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla młodzieży

Serdecznie zapraszamy młodzież między 14 a 18 rokiem życia na bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne w Warszawie.   W jakich sprawach można się do nas zgłosić? Poszukiwanie tożsamości, akceptacji grupy rówieśniczej, dorastanie i konflikty na tym tle z rodzicami (rosnąca autonomia, oczekiwanie rodziców, role i problemy w rodzinie), trudności szkolne, kłopoty ze skupieniem, trudności adaptacyjne, nieporozumienia […]

Pakiet edukacyjny dla rodziców

Ten pakiet edukacyjny jest przeznaczony dla rodziców i osób uczniowskich z doświadczeniem migracji. Znajdą tu Państwo informacje o polskim systemie edukacji, wskazówki dotyczące adaptacji w szkole, zapisów oraz wyboru szkoły średniej. Wyjaśniamy, jak funkcjonują publiczne szkoły w Polsce, szczególnie w Warszawie, i jak sobie w nich radzić. Pakiet zawiera również słowniczek pojęć szkolnych, wzory pism […]

Plakat – zasady ochrony dziecka

Plakat powstał na podstawie prac i przemyśleń dzieci zebranych podczas grup fokusowych, dotyczących Polityki ochrony dziecka. Materiały z tych spotkań – notatki, cytaty i rysunki – posłużyły jako podstawa do graficznego przedstawienia zasad pracy z dzieckiem. Plakat ten można zobaczyć w każdym biurze fundacji, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci. Pełen tekst Polityki ochrony dziecka […]

To top