Loading...

Aktualne programy i projekty

Refugees Welcome Polska
pokoje dla uchodźców

Refugees Welcome to oddolna inicjatywa, która powstała w 2014 roku w Niemczech w odpowiedzi na potrzebę udzielenia pomocy osobom uchodźczym przybyłym do Europy, szczególnie w kwestii zakwaterowania i integracji. Polski oddział Refugees Welcome powstał w październiku 2015 roku, a od listopada 2016 roku działa jako program Fundacji Ocalenie.

Refugees Welcome: idea

Idea inicjatywy Refugees Welcome jest bardzo prosta: to platforma internetowa, która łączy uchodźców z lokalnymi mieszkańcami, którzy chcą wynająć im pokój. W ten sposób pomaga uchodźcom znaleźć dach nad głową, równocześnie otwierając drogę do integracji, wzajemnego poznawania się i przełamywania stereotypów.

W ramach programu swój dom znalazło już ponad 1500 uchodźców i uchodźczyń w 16 krajach: w Niemczech, Austrii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Kanadzie, Czechach, Rumunii, Irlandii Północnej, Australii, Japonii, Francji, a także w Polsce. Więcej na temat programu można dowiedzieć się na: refugeeswelcome.pl

Refugees Welcome Polska

Refugees Welcome Polska działa w Warszawie i okolicach. Pomaga rozwiązywać dwa główne problemy, z którymi zmagają się osoby starające się o ochronę międzynarodową lub którym ta ochrona została przyznana:

  • problemy związane z zakwaterowaniem,
  • problemy związane z integracją: poznaniem polskiej kultury i polskiego języka.

Osoby uchodźcze uczestniczące w programie mogą liczyć na indywidualne wsparcie polskich wolontariuszy i wolontariuszek (kumpli i kumpelek), którzy wspierają ich proces integracji. Mają też dostęp do specjalistycznych, bezpłatnych usług Fundacji Ocalenie: kursów języka polskiego, wsparcia psychologicznego, prawnego i  opieki mentorów kulturowych.

Również gospodarze wynajmujący pokój mogą liczyć na wsparcie zespołu Refugees Welcome. Pomagamy w przygotowaniu umowy najmu, organizacji przeprowadzki i w razie jakichkolwiek problemów. Chcemy, aby wspólne mieszkanie było komfortowym doświadczeniem dla obu stron.

To top
Skip to content