Termin nadsyłania zgłoszeń rekrutacyjnych do programu Witaj w domu minął 14.04.2024. Zapraszamy do obserwowania naszej strony i następnych rekrutacji do programu Witaj w domu.
Fundacja Ocalenie zaprasza rodziny z doświadczeniem uchodźczym mieszkające w Warszawie, które są zagrożone bezdomnością do zgłaszania się do programu Witaj w domu w Warszawie.
Celem programu jest osiągnięcie przez uczestniczące w nim osoby samodzielności życiowej w Warszawie w ciągu 2 lat, rozumianej jako niezależność mieszkaniowa, brak zagrożenia bezdomnością oraz posiadanie umiejętności i kompetencji niezbędnych do funkcjonowania w Polsce.
Przed przesyłaniem pytań prosimy zapoznać się dokładnie z poniższymi informacjami, pozostałymi dokumentami dotyczącymi rekrutacji oraz z sekcją: pytania i odpowiedzi.
Pozostałe pytania prosimy kierować wyłącznie na adres: [email protected]
Program skierowany jest do osób spełniających wszystkie poniższe kryteria:
- Rodzin z dziećmi (minimalnie jedna osoba dorosła i niepełnoletnie dziecko).
- Osób przebywających w Polsce i posiadających status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt tolerowany lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych w Polsce (przynajmniej jeden rodzic musi posiadać jeden z tych statusów pobytowych).
- Osób, które mieszkają w Warszawie.
- Osób zagrożonych bezdomnością.
- Osób, które mogą pracować (przynajmniej jedna osoba dorosła musi pracować lub móc podjąć stałą pracę i aktywnie jej poszukiwać).
- Osób chcących zaangażować się w intensywne dążenie do integracji.
Podstawowe zasady udziału w programie:
- stały kontakt z przydzieloną do wspierania osobą z Fundacji - Specjalistą/ką integracji (przez pierwsze pół roku minimalnie jedno spotkanie na żywo w tygodniu i stały kontakt telefoniczny);
- pełna otwartość w rozmawianiu o sytuacji rodziny ze Specjalistą/ką integracji, w tym o zdrowotnym i finansowym aspekcie (jest to potrzebne do skutecznej pomocy);
- ustalanie razem ze Specjalistą/ką integracji celów rodziny i sposobów ich osiągnięcia oraz dążenie do ich realizacji (np. stworzenie przez miesiąc budżetu domowego, zmniejszenie zadłużenia o połowę w ciągu roku, podniesienie znajomości języka polskiego, znalezienie lepszej pracy, przestrzeganie zaleceń lekarza, poprawienie warunków mieszkaniowych, poprawa samopoczucia psychicznego);
- przestrzeganie polskiego prawa.
Program obejmuje:
- 2 lata indywidualnego wsparcia dopasowanego do potrzeb rodziny;
- stałe wsparcie Specjalisty/ki integracji – osoby wspierającej uczestników w dążeniu do integracji;
- pomoc mieszkaniową: pokrywanie przez Fundację części kosztów wynajmu mieszkania,
- wsparcie w nauce języka polskiego przez wolontariuszy i wolontariuszki.
Ponadto, każda osoba uczestnicząca w programie może, korzystać z innych programów Fundacji, na tych samych zasadach co inne osoby (konieczność zapisów lub udziału w rekrutacjach), w tym:
- Centrum Pomocy Cudzoziemcom,
- Magazin - pomoc rzeczowa,
- Kursy języka polskiego,
- Program tutoringowy dla dzieci.
Przebieg rekrutacji:
- Zgłoszenie przez formularz online w dniach: 2 do 14 kwietnia 2024.
- Udział w rozmowie rekrutacyjnej w dniach 4 do 26 kwietnia 2024 w Warszawie w biurze Fundacji pod adresem ul. Krucza 6/14a (konieczność odbierania telefonu podanego w formularzu zgłoszeniowym).
- Ewaluacja zgłoszeń przez komisję rekrutacyjną Fundacji i przyznanie punktacji zgodnie z tabelą punktacji i stworzenie listy rodzin zakwalifikowanych do udziału w programie oraz listy rezerwowej.
- Dnia 13 maja 2024 zostanie przesłana drogą mailową decyzja komisji rekrutacyjnej (konieczność sprawdzania adresu e-mail podanego w formularzu zgłoszeniowym).
- Spotkania i podpisywanie porozumień o przystąpieniu do programu (konieczność wyrażenia pisemnej zgody na przestrzeganie regulaminu programu).
Decyzja komisji rekrutacyjnej jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
Więcej informacji:
Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Za co przydzielane są punkty w rekrutacji do programu
Wysokość dopłat do czynszu w programie
Szczegółowy regulamin programu
Klauzula informacyjna dotyczące przetwarzania danych